Рускиот опозициски активист Владимир Кара-Мурза уапсен во Москва

Share This Post

Владимир Кара-Мурза, истакнат руски опозициски активист, е осуден на 15 дена затвор поради непочитување на полициска наредба, јави Радио Слободна Европа. Окружниот суд Хамовники во Москва ја изрече казната денеска, еден ден откако Кара-Мурза беше уапсен пред неговиот дом. Според адвокатот на Кара-Мурза, Вадим Прохоров, полицијата на сослушувањето изјавила дека политичарот „се однесувал несоодветно откако […]

The post Рускиот опозициски активист Владимир Кара-Мурза уапсен во Москва first appeared on TV21.mk.

spot_img

Related Posts

Бесими: Се наоѓаме во период кога една по друга следат три кризи

Министерот за финансии Фатмир Бесими гостува вечерва во дебатниот...

Владата и СОНК се договорија – 12% покачување за наставниците

Синдикатот за образование, наука и култура и Владата на...

Балканот не се препознава по укажувачи повеќе институции не доставуваат извештаи до антикорупциска

Иако многу институции имаат внатрешен систем за пријавување, тие...
- Advertisement -spot_img