22.4 C
New York
Monday, May 16, 2022

Buy now

Емануел Макрон реизбран за претседател – еве кои се следните чекори до парламентарните избори во Франција

По изборот на старо-новиот претседател Емануел Макрон, следува негова инаугурација, оставка на премиерот и формирање нова влада.  Сега преостануваат неколку фази пред шефот на државата, доколку добие мнозинство во Националното собрание на 19 јуни, да ги започне реформите што ги вети. 27 април: прогласување на резултатите од страна на Уставниот совет Првата средба ќе биде […]

The post Емануел Макрон реизбран за претседател – еве кои се следните чекори до парламентарните избори во Франција first appeared on TV21.mk.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,308FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles