More

    Русија ја прекинува испораката на гас за Полска

    Русија од утре ќе престане да испраќа гас во Полска, соопшти полската државна компанија за гас ПГНиГ. Компанијата соопшти дека руската енергетска фирма Газпром ја информирала дека сите испораки на гас во земјата ќе бидат прекинати од 08:00 часот по средноевропско време. „Газпром“ го оправда потегот со новите правила објавени минатиот месец, според кои „непријателските“ […]

    The post Русија ја прекинува испораката на гас за Полска first appeared on TV21.mk.

    spot_img