19.3 C
New York
Monday, May 16, 2022

Buy now

Триесет години монетарна самостојност, денарот останува стабилен

 „Република Македонија воведува сопствена парична единица што ќе го носи името денар и еве задоволство ми е да видите како тие парични единици се печатени“. Со овие зборови првиот премиер на државава Никола Кљусев од собраниската говорница го претстави денарот како национална валута која официјално беше воведена на 26 април 1992 година (Велигден). Тогаш, Собранието […]

The post Триесет години монетарна самостојност, денарот останува стабилен first appeared on TV21.mk.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,308FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles