More

    Погребана Медлин Олбрајт

     Американската политичка елита денеска во црква во Вашингтон се прости од Медлин Олбрајт (1937-2022), првата жена што беше државен секретар на САД. Комеморацијата ја предводеа американскиот претседател Џо Бајден и поранешните претседатели Барак Обама и Бил Клинтон, кој ја избра Олбрајт за свој највисок дипломат. Околу 1.400 гости се собраа да се простат од Олбрајт, […]

    The post Погребана Медлин Олбрајт first appeared on TV21.mk.

    spot_img