Костовски: Изборите ќе бидат редовни во 2024 година и тоа прашање е затворено

Следните избори ќе бидат редовни во 2024 година и тоа прашање е затворено, порача денеска пратеникот на СДСМ, Мартин Костовски, како реакција на барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за средба со премиерот Димитар Ковачевски на која би договориле датум за одржување предвремени парламентарни избори. – ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски освен неконструктивност не […]

The post Костовски: Изборите ќе бидат редовни во 2024 година и тоа прашање е затворено first appeared on TV21.mk.

Related

Зошто не е добро да го прескокнете појадокот?

Велат дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот, а тоа го потврдиле и експертите. Доколку го прескокнете првиот оброк, голема е веројатноста дека ќе си направите проблеми во организмот, а во продолжение ви пренесуваме дел од нив. Ќе го успорите метаболизмот Јадењето го забрзува метаболизмот во текот на денот, а појадокот како најголем оброк во денот го спречува дебелеењето, велат експертите. Добро е да се јаде порано бидејќи вашето тело е најефикасно во лачењето на инсулин, варењето на храната и други процеси рано во денот, по добар сон. Одложувањето на оброците значи одложување на почетокот на овие здрави процеси, со што се намалува нивната ефикасност во следните оброци. Подоцна ќе бидете повеќе гладни Здравиот појадок не само што може да ви даде енергија и хранливи материи кои му се потребни на вашето тело за да стане наутро – туку може да го стабилизира и нивото на шеќер во крвта за да го спречи чувството на глад и поврзаната раздразливост. Доколку не појадувате, подоцна во текот на денот ќе се чувствувате полошо, а ќе ви биде потешко да размислувате и да донесувате одлуки поради флуктуации на шеќерот во крвта. Можно е да се здебелите. Студиите во голема мера открија дека јадењето на поголемиот дел од дневните калории наутро е најдобриот начин за слабеење или одржување на стабилна тежина. Од друга страна, јадењето поголеми оброци пред спиење е тесно поврзано со дебелеење. Истото може да се каже и за јадење повеќе мали оброци и закуски подоцна во текот на денот: многу е подобро повеќето оброци да ги јадете порано. Студијата на Универзитетот во Рим заклучила дека тајмингот може да биде поважен од она што се јаде, пренесува Zadovoljna.rs. Имунитетот ќе ви ослабне Колку е вашето тело посилно и пополно, толку е посилен и поенергичен вашиот имунолошки систем. Здравиот појадок може да поттикне силен, здрав имунолошки одговор кога ќе дојдете во контакт со било кој тип на бактерии или вируси. Имено, се чини дека повременото постење предизвикува оштетување на клетките и телото треба редовно да прима храна за да се одржи здраво ниво на имуните клетки кои се борат против инфекциите, велат нутриционистите. Косата може да почне да опаѓа Честото прескокнување на појадок може да доведе до губење на косата. Тоа е затоа што недоволната количина на протеини наутро ја намалува способноста на вашето тело да произведува кератин, кој е важен за косата. Без појадок богат со протеини наутро, може да забележите дека вашата коса повеќе опаѓа и помалку расте. Стресот ќе се зголеми. Можни се силни главоболки Тешка главоболка може да биде предизвикана од неправилно јадење. Имено, кога наутро ќе го прескокнете појадокот, подоцна се јавува хипогликемија, биолошки процес во кој опаѓа нивото на шеќер во крвта и се зголемува крвниот притисок. И тоа нагло зголемување на крвниот притисок може да предизвика изнемоштени главоболки. Ризикот од дијабетес расте Постојат различни видови на акутни проблеми предизвикани од прескокнување на појадокот, како што се главоболки и желба за шеќер, но подмолните несакани ефекти поради пропуштените утрински оброци може да имаат многу поголеми, подолготрајни ефекти и врз вашето здравје. Всушност, кај некои луѓе честото прескокнување на појадокот може драматично да го зголеми ризикот од развој на дијабетес тип 2. Виновниците се хронично зголемената отпорност на инсулин и хормоналната нерамнотежа предизвикана од нередовниот појадок.

Индијански хороскопски знаци: Дознајте кое животно сте и проверете каква иднина ве очекува!

Индијците и придавале голема моќ на природата и нејзините елементи, а хороскопот ги пронашол своите знаци во животинскиот свет. Најдете го вашиот знак и дознајте каква судбина ви предвидува! Видра (од 20 јануари до 18 февруари) Малку откачена и неконвенционална видра понекогаш е тешко да се сфати. Затоа тие не се секогаш прв избор кога треба некому да му доверите работа, но тоа е голема заблуда бидејќи методите на работа со видра обично се многу ефикасни. Видрата има необичен начин на гледање на животот и е украсена со брилијантна имагинација, интелигенција, интуиција и способност за перцепција што ја прави видрата многу добар пријател и ако ја имате за пријател, бидете сигурни дека целосно ќе се посвети самата кон тебе. Во нејзиното семејство, видрата е чувствителна, сочувствителна, храбра и искрена. Кога ќе се остави да се грижи за себе, видрата може да стане бескрупулозна, груба, бунтовничка и изолирана. Волк (од 19 февруари до 20 март) Со длабоки емоции и страсти, волкот е најголемиот љубител на хороскопите, во физичка и филозофска смисла на зборот. Волкот разбира дека љубовта е сè што му треба и дека е целосно способен да ја обезбеди. Сепак, има многу вистина во изреката „волкот самотник“ бидејќи на волкот му е потребна неговата слобода, а од друга страна е многу нежен и сочувствителен. Во семејна средина, волкот е многу страстен, дарежлив и полн со љубов. Ако се остави сам на себе, тој може да стане непрактичен, непослушен, опсесивен и одмаздољубив. Сокол (од 21 март до 19 април) Роден лидер, соколот може да суди за чисти глави дури и во најнепријатната ситуација. Соко никогаш не губи време и не седи без работа, веднаш презема чекори кога е потребно. Поради својата упорност и склоност да преземе иницијатива, Соколот е еден од најпосакуваните деловни соработници. Соколот можеби изгледа вообразено, но бидејќи речиси секогаш е во право, може да му се прости малку ароганција. Во средината која го поддржува се открива страста и внатрешниот оган на соколот, па тој е секогаш сочувствителен. Кога има лош ден, тој може да биде сует, груб, нетолерантен, нетрпелив и премногу чувствителен. Дабар (од 20 април до 20 мај) Преземете контрола, направете и совладете – тоа е животното мото на дабарот кој секогаш ќе ја работи работата, со максимална ефикасност и самодоверба. Овој вешт и лукав мајстор за стратегија е сила на која секогаш може да се смета. Размислете пред да почнете да го надмудрувате дабарот бидејќи неговата ментална острина е остра како брич. Дабарот има тенденција да мисли дека само неговиот начин на размислување е правилен и затоа често запаѓа во неволја. Најчесто тој е во право, но без разлика на вашата интелигенција, треба да работите на такт. Дарежлив е, верен, чувствителен и подготвен да помогне во љубовта. Во лоши моменти може да биде нервозен, посесивен, арогантен и баран. Елен (од 21 мај до 20 јуни) Музата на индискиот хороскоп е еленот, тој е итар и полн со живот. Со одлична смисла за хумор, еленот е способен да ги насмее сите, а подеднакво е добар и во водење на разговори бидејќи неговиот вокален израз е беспрекорен. Затоа друштвото на елени е едно од најпосакуваните, а на околината не и пречи повремената самодоволност и нарцисоидност. Му простува се затоа што е интелигентен и пристапен. Кога љуби, уште повеќе зрачи вродената живост и треперењето на еленот, а неговиот карактер ја инспирира саканата личност. Кога не е најдобро расположен, еленот може да биде себичен, нерасположен, нетрпелив, мрзлив и лицемерен. Клукајдрвец (од 21 јуни до 21 јули) Клукајдрвецот е најгрижливиот знак во индискиот хороскоп. Знае да ги слуша другите луѓе, многу е сочувствителен и полн со разбирање, па луѓето што ги сака секогаш ќе бидат поддржани. Родените во знакот клукајдрвец се прекрасни родители, пријатели и партнери, тие се штедливи, скромни, снаодливи и организирани. Кога сака клукајдрвец, тој е посветен, полн со внимание и многу романтичен. Во лоши времиња, тој може да биде посесивен, љубоморен, злобен и лут. Лосос (од 22 јули до 21 август) Фокусиран, интуитивен и исклучително креативен, лососот е секогаш полн со енергија. Има голема мотивациска способност, па знае како да ги придвижи другите на акција, а неговата самодоверба и ентузијазам се заразни. Сите брзо ќе се согласат со идеите за лосос, дури и кога тие идеи не изгледаат најпаметни. Дарежлив, интелигентен и интуитивен, не е ни чудо зошто лососот има многу пријатели. Лососот бара цел во се и мора секогаш да има цел и не му е тешко да најде луѓе кои ќе му помогнат во личните битки. Кога сака лосос, тој е стабилен, мирен, сензуален и дарежлив. Ако некој му застане на патот, тој може да биде себичен, вулгарен и нетолерантен. Мечка (од 22 август до 21 септември) Секој вика прагматична и методична мечка кога им треба мирна рака. Поради својата практичност и разумност, мечката е одличен деловен партнер. Секогаш е гласот на разумот, а често неразумниот хороскопски знак був ќе ве смири. Мечката има огромно срце и великодушност, но може да биде и многу скромен и малку срамежлив. Животниот партнер ќе го опсипува со љубов и великодушност. Поради нивната трпеливост и умереност, мечките се одлични учители и ментори. Кога не е најдобро расположена, мечката може да биде скептична, мрзелива, ситна и повлечена. Гавран (од 22 септември до 22 октомври) Гавранот е роден забавувач и шармер кој секогаш зрачи со ентузијазам. Ги привлекува другите со својата енергија и другите секогаш од него бараат идеи и мислења. Тоа е затоа што тој е и идеалист и дипломат, а многумина го сметаат за гениј. Кога е опкружен со љубов, гавранот е опуштен, романтичен и секогаш зборува со смирен тон, па во љубовната врска знае да биде многу трпелив и интуитивен. Кога не е во најдобар елемент, гавранот е премногу баран, неконзистентен, одмаздољубив и рамнодушен кон туѓите чувства. Змија (од 23 октомври до 22 ноември) Повеќето шамани се родени во знакот на змијата. Тоа е исклучително духовен знак, поради што змијата е одличен духовен водач. Бидејќи многу луѓе родени во знакот змија имаат лековити способности, многу припадници на знакот се занимаваат со медицина. Поради нејзиниот голем интерес за сè нематеријално и нематеријално, змиите често се доживуваат како мистериозни, а понекогаш и застрашувачки. Змијата знае да биде мистериозна и малку темна, но од друга страна е и многу чувствителна и грижлива. Таа е страсна, инспиративна, духовита и сака да помага. Кога не чувствува љубов, таа станува депресивна, агресивна и склона кон големи промени во расположението. Був (од 23 ноември до 21 декември) Немирен и склон кон чести промени, бувот не е лесно да се помири. Бувот е познат по тоа што секогаш е во петта брзина и сака авантури со цело срце. Таа често знае да биде себична и непромислена, невнимателна и непромислена. Многу припадници на овој хороскопски знак се уметници, наставници и вработени во конзерваториумот. Сепак, поради неговата приспособливост и разноврсност, бувот може да покаже извонредност во која било професија. Кога сака був, таа е чувствителна, ентузијастичка и внимателна. Кога не и е ден, знае да претерува, да биде огорчена и воинствена. Гуска (од 22 декември до 19 јануари) Ако сакате нешто да се направи како што треба, доверете им го на гуските. Упорна, упорна и амбициозна до крај, гуската секогаш си поставува цели и не се откажува од нив. Гуската е упорна да успее по секоја цена, но не затоа што ги восхитува другите, туку затоа што секогаш се натпреварува со непријателот во себе. Гуску го краси доминантна личност, поради што е одличен претприемач и спортист. Кога е опкружена со љубов и има поддршка од луѓе кои и се важни, гуската успева во се што ќе замисли и тогаш е страсна, духовита, друштвена и сензуална. Кога е оставено да се грижи за себе, гуската може да се однесува опсесивно и зависно, што може да биде штетно за неа.

Сите знаат дека камилите можат да издржат многу денови без вода – но, како навистина ги преживуваат топлите денови?

Камилите со две грбови и со една грпка можат да издржат долги студени зими и топли лета во пустината Гоби во Централна Азија, топлината на пустините на Северна Африка и Арабија Сигурно некогаш сте се запрашале како камилите преживуваат во пустина на жештини, без вода или со малку вода? Одговорот следи… Камилите првпат се појавија во пустините на југозападна Северна Америка. Во текот на еволуцијата која траеше милиони години, тие станаа вистински мајстори за преживување во сувите земји. Но, водата е неопходна за сите живи суштества на Земјата, а камилите не можат да преживеат без неа. Крвта содржи 91% вода. Ако загубата на вода предизвикана од потење и мокрење не се надомести, крвта се згуснува. Наместо да тече низ крвните садови, таа се движи како сируп. Ова е опасно бидејќи телото се лади со брзиот проток на крв. Имено, кога храната се претвора во енергија, во телото се создава топлина. Овие реакции, кои се случуваат длабоко во телото, ја загреваат крвта, а таа ја пренесува топлината на површината, тече кон кожата и се прелева над неа. Во еден миг, кожата зрачи топлина во воздухот и телото се лади. Но, дехидрираната крв, густа како мед, не може доволно брзо да дојде до кожата. Се акумулира топлина и може да дојде до смрт. Дури и кога воопшто не е топло, луѓето без вода можат да преживеат само неколку дена. Сепак, камилите можат да преживеат седумнаесет дена помеѓу наводнувањето. Повеќето луѓе мислат дека грпките се ладилници во кои водата се складира и полека истекува во крвотокот на камилата, но тоа не е точно. Грбовите се всушност полни со сало. Камилите ги користат своите грбови, како и целото тело, во единствена стратегија за живеење во суви области. Прво, температурата на телото на камилата се менува со температурата на воздухот. Ноќе се спушта на околу 34 ° C, а потоа, во текот на денот (кога температурите во Сахара можат да достигнат 58 ° C) може да се искачат до 41 ° C. Бидејќи разликата помеѓу температурата на телото и надворешната е намалена, воздухот го загрева телото на камилата побавно отколку кога би било постудено. Второ, кога е топло, метаболизмот на камилата (горење на храната во телото) е побавен и произведува помалку топлина. Трето, камилата всушност може да врати одредена количина вода од бубрезите во еден од четирите стомаци, а потоа во крвта, наместо да ја изгуби целата со мокрење. Конечно, грпката им служи на камилите како заштитна покривка. Овој куп маснотии се пече на летното сонце, ја апсорбира и задржува топлината и го забавува неговото спуштање до внатрешните органи на камилата. Топлината создадена во телото брзо се зрачи во воздухот од нозете на вретеното на камилата. Камилите можат да изгубат од 20 кг до 40 кг вода на секои 100 кг телесна тежина, без да се разболат (водата не се губи од крвта, туку најмногу од другите ткива). Сепак, камилите во никој случај не уживаат во овој начин на живот. Жедната камила, која со денови преживува сама, преработена вода, може да проголта сто литри вода за пет минути.

Дневен хороскоп за понеделник (23.05.2022)

Овен Голем број на планети во вашето поле на кариера и бизнис ќе донесат посебна динамика и ќе ви донесат значителен напредок во остварувањето на вашата најважна цел. Овните кои се во врска овој период можат да поминат низ краткотрајна криза на самодоверба. Важно е да бидете што е можно поискрени со партнерот. Нервоза. Бик Овој викенд ќе ви донесе чувство на стабилност во бизнисот. Оваа состојба ќе биде придружена и со финансиска стабилизација. Биковите во врската поминаа низ период на криза поради различните ставови со партнерот. Сега доаѓа влез во помирни води и зближување. Главоболка. Близнаци Доминантна атмосфера на овој ден може да биде планирањето на работните активности за наредната недела, што со себе носи предизвик за приспособување на новите деловни задачи. Оние Близнаци кои се незадоволни од својата врска можат да влезат во паралелна врска со личноста која ја запознаваат преку работата. Пневмонија, консултирајте се со доктор. Рак Ве очекуваат многу важни одлуки, ако сега преземете мудри деловни потези, тоа може да ви донесе успех на долг рок. Односот со партнерот ви поминува низ фаза на стабилизација. Вашата врска е обележана со вашето растечко зближување. Слободните Ракови ги очекува почеток на страсна љубовна врска со личност во знакот Јарец или Шкорпија. Исцрпеност на организмот. Лав Работите конечно се одвиваат според вашите очекувања. Посебен успех ве очекува на службени патувања и преку соработка со странска компанија или лице од странство. Во овој период Лавовите може да поминат низ фаза на недоверба. Постои можност за љубоморни сцени, па затоа е многу важно да се задржи ладна глава во тие моменти. Одморете повеќе. Девица Овој период ќе биде одбележан со подобрување на финансиската состојба. Посебен успех ги очекува оние Девици кои се занимаваат со недвижнини, образование и трговија. Девиците кои се во врска може да имаат недоразбирања со партнерот. Се разликувате во начинот на размислување и гледање на важните прашања. Добивате трнење. Вага Сега е вистинско време да побарате покачување на платата од претпоставените. И покрај оваа позитивна енергија на финансискиот план, постои можност некој од вашите колеги свесно да ја поткопа вашата репутација. Се чувствувате како осаменик во врската и затоа планирате сериозен разговор со партнерот за да го промените тоа. Нервоза. Шкорпија Овој период може да ви донесе успех во деловните преговори, како и склучување на важен долгорочен договор за соработка. Слободните Скорпии можат да запознаат интересна личност во знакот Лав или Вага. Тоа запознавање може да дојде преку работа или на патување. Најдете начин да се ослободите од негативната енергија. Стрелец Овој период можеби донесе разочарување кај некои соработници. Некој можел да ве измами во последен момент, а вие не сте подготвени да го преболите. Стрелците во врска минуваат низ криза. Постои можност за љубоморни сцени и недоверба од страна на партнерот. Постојано чувствувате студ. Јарец Овој период ви носи преглед на претходната деловна недела. Навистина имате причина да бидете горди и среќни со вашите резултати. Јарците кои се во врска малку го занемаруваат партнерот поради обврските, но време е тоа да се промени. Потребна ви е постојана активност. Водолија Овој период на Водолијата и носи можност за повеќе деловни можности кои можат да бидат подеднакво добри. Слушајте ја вашата интуиција. Постои можност да стапите во врска базирана повеќе на физичка привлечност отколку на емоции, но не сте подготвени да се посветите во моментот. Главоболка. Риба Овој период може да ви донесе завршување на долгорочен проект. Слабата алка во вашиот тим може да ве чини профитабилна работа. Врската во која се наоѓате може да донесе некои компликации подоцна, бидејќи тие во моментот не се подготвени да се посветат, додека партнерот може да има сосема различни ставови. Слаба циркулација.

Просечната цена на бензинот во САД скокна за 33 центи на 4,71 долар за галон

Просечната цена на редовниот квалитетен бензин во САД порасна за 33 центи во последните две недели на 4,71 долар (4,4 евра) за галон (3,78 литри). Аналитичарите на индустријата денеска изјавија дека скокот на цените се должи на повисоката сурова нафта цените.и ограничени резерви на бензин. Просечната цена на пумпите е за 1,61 долар (1,52 евра) повисока од пред една година. Низ целата земја, највисоката просечна цена на редовен квалитет на гас е во Заливот на Сан Франциско, 6,20 долари (6,10 евра) за галон, а најниска во Тулса, Оклахома, 3,92 долари (3,82 евра) за галон. Според истражувањето, просечната цена на дизелот се зголемила за девет центи за две недели, на 5,66 долари (5,57 евра) за галон.