19.3 C
New York
Monday, May 16, 2022

Buy now

Дали Преспанскиот договор го загрози македонскиот јазик? Одговараат Грујовска и Марковиќ во „Click Plus“

Дали Преспанскиот договор го загрози македонскиот јазик? На ова прашање во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 одговорија директорката на Институт за македонски јазик, Елена Грујовска и Маријан Марковиќ од МАНУ. Според Грујовска, Преспанскиот договор не го загрозил македонскиот јазик, додека пак Марковиќ вели дека го толкува како ограничување на македонскиот јазик и се тоа […]

The post Дали Преспанскиот договор го загрози македонскиот јазик? Одговараат Грујовска и Марковиќ во „Click Plus“ first appeared on TV21.mk.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,308FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles