Friday, October 30, 2020

Инцидент при рушењето – маж влезе меѓу разурнатите столбови пред ТЦ „Мавровка“

Средовечен маж се качи меѓу разурнатите столбови на дивоградбата пред „Мавровка“ за време на уривањето, пренесува „А1он“. Тој успеа...
More

  Latest Posts

  Шекеринска: Армијата се подмладува, рекорден интерес за прием

  Над илјада и 800 кандидати се пријавиле на објавениот оглас на Армијата за прием на професионални војници. Тие конкурираат за 200 места,...

  Општина Аеродром: Успешно реализирана крводарителска акција

  Успешно се спроведе крводарителската акција што денеска беше организирана во просториите на Општина Аеродром. Покрај вработените, крв даруваа и...

  Фото: Том Круз во Рим го снима седмото продолжение на хитот „Невозможна мисија“

  Холивудскиот актер Том Круз престојува во Рим каде го снима седмото продолжение од хит филмот „Невозможна мисија“ . 58...

  Неверојатниот рачен часовник на Надал

  Еден од најдобрите светски тенисер во историјата, неверојатниот Шпанец Рафаел Надал во неделата по 13 пат го подигна вредниот пехар од Ролан Гарос. 

  Лина Пејовска: „На дуетот со Таско имаме неверојатни 4 милиони прегледи на Јутуб – чувството е неверојатно“

  Кој ѝ е најголема поддршка во кариерата, какви ѝ се идните планови и што си посакува најмногу на свет, отворено со Лина Пејовска

  Лина Пејовска носи нова свежина на македонската естрада, а нејзината соработка со раперот Таско за песната „Nevaljala” за неполни два месеца достигна неверојатни 4 милиони прегледи на Јутуб.

  Околу успехот на оваа песна, но и како го минува времето периодов поразговаравме со неа:

  Како ги поминуваше деновите за време на домашниот карантин?

  Целата оваа ситуација што нѐ зафати со корона вирусот нѐ затвори сите по дома. За време на домашниот карантин одговарав online на училишните обврски, слушав музика, со моите игравме друштвени игри и во дозволеното време за домашни миленичиња си го шетав кучето.

  Кои се најважните животни лекции кои ги научи од пандемијата?

  Научив многу нови работи, но и се потсетив на старите. Како велат, повторувањето е мајка на знаењето (се смее). Главната животна лекција што ја научив од целата оваа ситуација е да си го чувам своето здравје и дека времето поминато со моето семејство е бесценето.

  али беше некаде на одмор ова лето?

  Да, бев малку да се прошетам и како за промена оваа година ја истражував нашата преубава Македонија, од исток до запад. Навистина си го потврдив фактот дека имаме неверојатни убавини со кои можеме да се гордееме. Никаде не е поубаво од дома.

  Од неодамна излезе твојата нова соработка со раперот Таско за песната „Nevaljala” и за неполни два месеца достигна неверојатни 4 милиони прегледи на Јутуб. Какво е чувството да имаш толкава бројка на прегледи и дали воопшто очекуваше дека ќе ви донесе голем успех?

  Чувството е неописливо. Како во оваа индустрија, па така верувам и во секоја друга е важна поврзноста со клиентите, потрошувачите, во мојов случај со обожавателите. Кога тие ќе нѐ оценат со толкава бројка на гледаност, тоа е огромно признание. Ние некако имавме силно претчувство дека песната ќе добие големо внимание. 

  Бидејќи имаш и српски верзии на своите песни и доста често се слушаат во соседна Србија, дали досега си размислувала да направиш дует со некого од таму или можеби некој веќе те има искомуницирано?

  Секако дека веќе нешто се готви зад сцената. За дует со некој пејач од соседна Србија не само што сум размислувала, туку имам и остварено контакти, а за финален продукт се во свое време. Вие ќе бидете првите кои ќе ја имаат информацијата.   

  Дали е отворена можноста да направиш соработка со некој друг изведувач од македонската сцена? Како си расположена за женски дует?

  Генерално, реткост е да се видат соработки на нашата сцена, а всушност тоа го прави уште поинтересен и креативен сечиј пат во музичката индустрија. Секогаш е отворена можноста за соработка со некој наш изведувач, па дури супер би било тоа да биде и женски дует, но сега за сега немам ништо такво на повидок.

  За време на пандмијата си го прослави и роденденот. Конечно стана полнолетна, па кои се советите кои ти ги дадоа најблиските роднини и пријатели?

  Ја имав таа среќа под ѕвездите да си го прославам роденденот во домашни услови, но тоа е што е. Оваа роденденска бројка е значајна за секој кој постепено преминува во светот на возрасните, а со тоа си доаѓаат нови одговорности и посериозен пристап кој одредени животни поглавја. Најблиските како и секоја година единствено нешто што ми посакуваат е да сум жива и здрава, среќна и успешна. Всушност, тоа е најважно. 

  Latest Posts

  Шекеринска: Армијата се подмладува, рекорден интерес за прием

  Над илјада и 800 кандидати се пријавиле на објавениот оглас на Армијата за прием на професионални војници. Тие конкурираат за 200 места,...

  Општина Аеродром: Успешно реализирана крводарителска акција

  Успешно се спроведе крводарителската акција што денеска беше организирана во просториите на Општина Аеродром. Покрај вработените, крв даруваа и...

  Фото: Том Круз во Рим го снима седмото продолжение на хитот „Невозможна мисија“

  Холивудскиот актер Том Круз престојува во Рим каде го снима седмото продолжение од хит филмот „Невозможна мисија“ . 58...

  Неверојатниот рачен часовник на Надал

  Еден од најдобрите светски тенисер во историјата, неверојатниот Шпанец Рафаел Надал во неделата по 13 пат го подигна вредниот пехар од Ролан Гарос. 

  Don't Miss

  125 санкционирани возачи во Скопје во текот на вчерашниот ден

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (08.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на...

  Французи дале 6000 евра за маче, отпосле сфатиле дека купиле див ѕвер

  Брачна двојка од Ле Авр, Франција, поради измама завршила со милениче кое може да се покаже како доста опасно.

  Фудбалерот Ристовски победата на Македонија ја прослави со музика(видео)

  Стефан Ристовски, играчот на португалскиот клуб Спортинг Лисабон имаше голем придонес за пласманот во големото финале од плеј-офот за пласман на победата...

  Зголемувањето на казните за неносење маски, нема да даде ефект, смета Спасовски

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска информира дека неколку пати досега е отворено прашањето за зголемување на казните за неносење маски,...

  Прегазена 46-годишна жена на регионалниот пат кај Кадрифаково

  Четириест  и шестгодишна самохрана мајка С.С. од светиниколското село Кадрифаково утрово загина кога го преминувала регионалниот пат Штип – Свети Николе, откако...