Friday, October 30, 2020

Починати 4 лица 162 нови случаи на КОВИД-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во:...
More

  Latest Posts

  Шекеринска: Армијата се подмладува, рекорден интерес за прием

  Над илјада и 800 кандидати се пријавиле на објавениот оглас на Армијата за прием на професионални војници. Тие конкурираат за 200 места,...

  Општина Аеродром: Успешно реализирана крводарителска акција

  Успешно се спроведе крводарителската акција што денеска беше организирана во просториите на Општина Аеродром. Покрај вработените, крв даруваа и...

  Фото: Том Круз во Рим го снима седмото продолжение на хитот „Невозможна мисија“

  Холивудскиот актер Том Круз престојува во Рим каде го снима седмото продолжение од хит филмот „Невозможна мисија“ . 58...

  Неверојатниот рачен часовник на Надал

  Еден од најдобрите светски тенисер во историјата, неверојатниот Шпанец Рафаел Надал во неделата по 13 пат го подигна вредниот пехар од Ролан Гарос. 

  Кинезите ќе добијат продолжена верзија од новиот модел на Ауди

  Ауди овој викенд го претстави новиот модел „Q5 Sportback“, а по добриот стар обичај за кинескиот пазар ќе има продолжено меѓуосовинско растојание.

  Кинеската верзија од новиот модел на Ауди ќе биде претставена на актуелниот Саем за автомобили во Пекинг. Оваа манифестација инаку требаше да се одржи во април, но е одложена поради пандемијата.

  Ауди ја искористи оваа околност на автомобилскиот саем на кинеските купувачи да им ја претстави „Q5L Sportback“ изведбата со продолжено растојание меѓу осовините.

  Ауди „Q5L Sportback“ ќе се изработува во погонот на компанијата „FAW-Volkswagen“, која е заеднички основата од германскиот автомобилски гигант и кинеската компанија „FAW“.

  Автомобилот има меѓуосовинско растојание од дури 2.908мм, што е скоро 9 цм повече од кај регуларното Ауди „Q5 Sportback“.

  Вкупната должина е 4.778мм, ширината е 1.892, а висината 1.666мм.

  Кинеската верзија на новиот модел на Ауди е идентична со глобалниот модел кога е во прашање дизајнот на надворешноста.

  Разликата меѓу двата модели е воочлива кога „Q5L Sportback“ се гледа од страна, со оглед на тоа дека додатниот простор меѓу предните и задните тркала овозможува вградување на поголеми задни врати.

  Така патниците на задните седишта полесно ќе влегуваат во возилото, но ќе имаат и повеќе простор за нозете во текот на возењето.

  Што се однесува до моторизацијата, Кинезите на располагање ќе имаат само два турбо-бензин мотори, Ауди „Q5L Sportback 40 TFSI“ и „45 TFSI“.

  И двата под се 2.0 литарски, едниот развива 187 коњски сили, додека другиот 220 коњски сили.

  Се очекува дека овој модел на Ауди во кинеските продажни салони ќе пристигне во првото тримесечје од наредната година.

  Latest Posts

  Шекеринска: Армијата се подмладува, рекорден интерес за прием

  Над илјада и 800 кандидати се пријавиле на објавениот оглас на Армијата за прием на професионални војници. Тие конкурираат за 200 места,...

  Општина Аеродром: Успешно реализирана крводарителска акција

  Успешно се спроведе крводарителската акција што денеска беше организирана во просториите на Општина Аеродром. Покрај вработените, крв даруваа и...

  Фото: Том Круз во Рим го снима седмото продолжение на хитот „Невозможна мисија“

  Холивудскиот актер Том Круз престојува во Рим каде го снима седмото продолжение од хит филмот „Невозможна мисија“ . 58...

  Неверојатниот рачен часовник на Надал

  Еден од најдобрите светски тенисер во историјата, неверојатниот Шпанец Рафаел Надал во неделата по 13 пат го подигна вредниот пехар од Ролан Гарос. 

  Don't Miss

  125 санкционирани возачи во Скопје во текот на вчерашниот ден

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (08.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на...

  Французи дале 6000 евра за маче, отпосле сфатиле дека купиле див ѕвер

  Брачна двојка од Ле Авр, Франција, поради измама завршила со милениче кое може да се покаже како доста опасно.

  Фудбалерот Ристовски победата на Македонија ја прослави со музика(видео)

  Стефан Ристовски, играчот на португалскиот клуб Спортинг Лисабон имаше голем придонес за пласманот во големото финале од плеј-офот за пласман на победата...

  Зголемувањето на казните за неносење маски, нема да даде ефект, смета Спасовски

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска информира дека неколку пати досега е отворено прашањето за зголемување на казните за неносење маски,...

  Прегазена 46-годишна жена на регионалниот пат кај Кадрифаково

  Четириест  и шестгодишна самохрана мајка С.С. од светиниколското село Кадрифаково утрово загина кога го преминувала регионалниот пат Штип – Свети Николе, откако...