Димова: Не давам оставка,сите проекти се влезени во базата на Брисел и не можат да се избришат

Директорката на националната агенција за европски образовни  програми Лидија Димова,на денешнта прес- конференција  одговараше на прашањата за наводни злоупотереби на европски пари.

Рахиќ за Канал 5: Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот во Шутка

Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, каде што требаше да се јави на издржување на затворската...

Ограбена куќата на Роналдо во Мадеира, му го украле дресот од 200 евра

Еден од најдобрите фудбалери на светот и ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, доживеа непријатност. Според локалните медиуми, крадец влегол во...

Дијамантска маска која чини 250.000 долари

Маската чини неверојатни 250.000 долари а ја претстави познатата продавница за накит „Jacob & Co“. Маската е прекриена со...

НАТО најави нов пакет помош од 1,4 милиони евра за Македонија

НАТО со нов пакет ќе и помага на Македонија во справувањето со корона кризата. Првиот човек на Алијансата најави помош од 60...

Бујар Османи во Софија на средби со Борисов и Захариева

Светот нема да не разбере ако не се договориме.

Би било грев пред историјата ако сегашните раководства не успеат да најдат компромис, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов на средбата со шефот на македонската дипломатија Османи во Софија. Борисов го зацрта 10-ти ноември, датумот кога ќе се одржи Берлинскит процес, а со кој претседаваат и Македонија и Бугарија, како тајминг за како што рече, компромисно решение кое ќе ги задоволи сите. Ве чека многу работа, му порача Борисов на Османи во Софија, изразувајќи негодување за вчера усвоената резолуција на Европскиот Парламент, во која се отвора прашањето и за македонското малцинство во Бугарија.

-Јас сум многу растревожен од вметнувањето на ОМО Илинден и македонското малцинство во една политичка резолуција во ЕП. И тоа во никој случај не е од полза во овој момент кога бараме компромис и од историчарите и од нашите политички партнери во Македонија и во Скопје, за да се најде решение за ова прашање. Треба да се потрудиме историјата да биде мост на пријателство, на блискост , а не скршен мост преку Македонија нема да може да помине. И нема да не разбере светот, светот нема да не разбере, изјави Бојко Борисов, премиер на Бугарија

За историските прашања, нешто поексплицитна беше шефицата на бугарската дипломатија Захариева, која исто така се сретна со Османи. Прашана за контроверзниот меморандум со кој Софија го оспорува македонскиот јазик, Захариева со порака – како што Бугарија ги призна современите политички реалности, сега е неопходно Македонија да ги признае историските реалности, поврзани со процесот на создавање на новиот национален идентитет. Вели немаме никакви нови претензии.

-Навистина сум зачудена што овој меморандум се доживува како нешто изненадувачко. Немаме ништо против македонските граѓани да се самоопределат како сакаат. Имаме договор во кој има клаузула за јазикот и сакаме така да се третира., изјави Екатерина Захариева, министерка за надворешни работи на Бугарија

Османи од своја страна, рече дека не смееме да ја загрозиме сегашноста и да не и дадеме шанса на иднината. Ја охрабри Комисијата за историски прашања со позитивен дух да му пристапи на предизвикот што ги оптоварува односите.

Вчера Европскиот Парламент усвои резолуција, со која меѓудругото, се повикуваат Бугарија да ги спроведе релевантните пресуди на Европскиот суд за човекови права, кои се однесуваат на неможноста на македонското непризнато малцинство да регистрира свое здружение или политичка партија.

Must Read

Димова: Не давам оставка,сите проекти се влезени во базата на Брисел и не можат да се избришат

Директорката на националната агенција за европски образовни  програми Лидија Димова,на денешнта прес- конференција  одговараше на прашањата за наводни злоупотереби на европски пари.

Рахиќ за Канал 5: Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот во Шутка

Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, каде што требаше да се јави на издржување на затворската...

Ограбена куќата на Роналдо во Мадеира, му го украле дресот од 200 евра

Еден од најдобрите фудбалери на светот и ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, доживеа непријатност. Според локалните медиуми, крадец влегол во...

Дијамантска маска која чини 250.000 долари

Маската чини неверојатни 250.000 долари а ја претстави познатата продавница за накит „Jacob & Co“. Маската е прекриена со...

НАТО најави нов пакет помош од 1,4 милиони евра за Македонија

НАТО со нов пакет ќе и помага на Македонија во справувањето со корона кризата. Првиот човек на Алијансата најави помош од 60...

Related Articles

Димова: Не давам оставка,сите проекти се влезени во базата на Брисел и не можат да се избришат

Директорката на националната агенција за европски образовни  програми Лидија Димова,на денешнта прес- конференција  одговараше на прашањата за наводни злоупотереби на европски пари.

Рахиќ за Канал 5: Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот во Шутка

Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, каде што требаше да се јави на издржување на затворската...

Ограбена куќата на Роналдо во Мадеира, му го украле дресот од 200 евра

Еден од најдобрите фудбалери на светот и ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, доживеа непријатност. Според локалните медиуми, крадец влегол во...

Дијамантска маска која чини 250.000 долари

Маската чини неверојатни 250.000 долари а ја претстави познатата продавница за накит „Jacob & Co“. Маската е прекриена со...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here