Димова: Не давам оставка,сите проекти се влезени во базата на Брисел и не можат да се избришат

Директорката на националната агенција за европски образовни  програми Лидија Димова,на денешнта прес- конференција  одговараше на прашањата за наводни злоупотереби на европски пари.

Рахиќ за Канал 5: Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот во Шутка

Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, каде што требаше да се јави на издржување на затворската...

Ограбена куќата на Роналдо во Мадеира, му го украле дресот од 200 евра

Еден од најдобрите фудбалери на светот и ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, доживеа непријатност. Според локалните медиуми, крадец влегол во...

Дијамантска маска која чини 250.000 долари

Маската чини неверојатни 250.000 долари а ја претстави познатата продавница за накит „Jacob & Co“. Маската е прекриена со...

НАТО најави нов пакет помош од 1,4 милиони евра за Македонија

НАТО со нов пакет ќе и помага на Македонија во справувањето со корона кризата. Првиот човек на Алијансата најави помош од 60...

Џафери оствари средба со Виорел Станила

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари проштална средба со амбасадорот на Романија, Н.Е. Виорел Станила.

Претседателот Џафери се заблагодари за досегашната соработка со Амбасадата на Романија во Република Македонија и лично на амбасадорот Станила за неговиот придонес во евроатланскиот пат на земјата. Тој изрази задоволство и истакна дека заложбата и личната посветеност на амбасадорот како претставник на Амбасадата, придонесе во голема мера во унапредувањето на односите меѓу двете земји и взаемната поддршка на билатерален и мултилатерален план.

Претседателот Џафери подвлече дека и во иднина ќе ги охрабрува двете земји да продолжат со работата со ист интензитет на билатерален план и на ниво на Групите за соработка во двата законодавни дома.

Амбасадорот Станила се заблагодари за честа и за можноста за оваа негова проштална средба во својство на амбасадор на Романија во Република Македонија. Тој ги поздрави историските моменти, напредокот со членството во НАТО и охрабрувачките резултати за почеток на преговорите со Европската Унија. Тој особено нагласи дека неговата мисија во Република Македонија ќе ја памти како период во кој се донесувале многу клучни и важни одлуки за земјата. Меѓупарламентарната соработка ја оцени како многу плодна и изрази пофални зборови за претседателот Џафери и неговото успешно водење на Собранието во претходниот и се разбира, во овој мандат. Амбасадорот Станила му честиташе на претседателот Џафери за спроведувањето на европската агенда, водењето на политичкиот дијалог со сите парламентарни партии и неговата улога на претседател на сите пратеници во Собранието. Воедно, ја потврди и понатамошната силна поддршка на Романија за Република Македонија на нејзиниот евроинтеграциски пат.

На крајот на средбата, претседателот Џафери му подари на амбасадорот Станила Признание за неговиот досегашен ангажман и му посака успех во неговите идни професионални предизвици, стои во соопштението од Собрание на РМ.

Must Read

Димова: Не давам оставка,сите проекти се влезени во базата на Брисел и не можат да се избришат

Директорката на националната агенција за европски образовни  програми Лидија Димова,на денешнта прес- конференција  одговараше на прашањата за наводни злоупотереби на европски пари.

Рахиќ за Канал 5: Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот во Шутка

Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, каде што требаше да се јави на издржување на затворската...

Ограбена куќата на Роналдо во Мадеира, му го украле дресот од 200 евра

Еден од најдобрите фудбалери на светот и ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, доживеа непријатност. Според локалните медиуми, крадец влегол во...

Дијамантска маска која чини 250.000 долари

Маската чини неверојатни 250.000 долари а ја претстави познатата продавница за накит „Jacob & Co“. Маската е прекриена со...

НАТО најави нов пакет помош од 1,4 милиони евра за Македонија

НАТО со нов пакет ќе и помага на Македонија во справувањето со корона кризата. Првиот човек на Алијансата најави помош од 60...

Related Articles

Димова: Не давам оставка,сите проекти се влезени во базата на Брисел и не можат да се избришат

Директорката на националната агенција за европски образовни  програми Лидија Димова,на денешнта прес- конференција  одговараше на прашањата за наводни злоупотереби на европски пари.

Рахиќ за Канал 5: Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот во Шутка

Горан Милески-Кичеец се уште не влегол во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, каде што требаше да се јави на издржување на затворската...

Ограбена куќата на Роналдо во Мадеира, му го украле дресот од 200 евра

Еден од најдобрите фудбалери на светот и ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, доживеа непријатност. Според локалните медиуми, крадец влегол во...

Дијамантска маска која чини 250.000 долари

Маската чини неверојатни 250.000 долари а ја претстави познатата продавница за накит „Jacob & Co“. Маската е прекриена со...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here