Friday, October 30, 2020

Починати 4 лица 162 нови случаи на КОВИД-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во:...
More

  Latest Posts

  Шекеринска: Армијата се подмладува, рекорден интерес за прием

  Над илјада и 800 кандидати се пријавиле на објавениот оглас на Армијата за прием на професионални војници. Тие конкурираат за 200 места,...

  Општина Аеродром: Успешно реализирана крводарителска акција

  Успешно се спроведе крводарителската акција што денеска беше организирана во просториите на Општина Аеродром. Покрај вработените, крв даруваа и...

  Фото: Том Круз во Рим го снима седмото продолжение на хитот „Невозможна мисија“

  Холивудскиот актер Том Круз престојува во Рим каде го снима седмото продолжение од хит филмот „Невозможна мисија“ . 58...

  Неверојатниот рачен часовник на Надал

  Еден од најдобрите светски тенисер во историјата, неверојатниот Шпанец Рафаел Надал во неделата по 13 пат го подигна вредниот пехар од Ролан Гарос. 

  Британската кралица го одликуваше фудбалерот Маркус Рашфорд

  Фудбалерот на  Манчестер Јунајтед, Маркус Рашфорд беше одликуван со Орден на Британската империја од кралицата Елизабета Втора.

  Тој е награден за хуманитарната работа за борба против детската сиромаштија во време на пандемијата на ковид-19.

  Под притисок на кампањата започната од 22-годишниот англиски репрезентативец, владата на премиерот Борис Џонсон донесе одлука во јуни да ја продолжи и во текот на летото програмата за бесплатен оброк за децата од сиромашни семејства, оставени за време на карантинот додека училиштата беа затворени.

  Првичното одбивање на извршната власт да ја продолжи програмата во текот на летото и покрај апелите на Маркус Рашфорд предизвика жестоки критики, дури и кај владејачката партија.

  Покрај Рашфорд, кралицата Елизабета Втора одликуваше вкупно 1495 лица, претежно лекари и медицински сестри, разни професионалци и активисти за прибирање средства.

  Списокот на наградени требаше да биде објавен во јуни за прославата на 94-от роденден на Елизабета Втора, но тоа беше одложено поради пандемијата.

  Ваквите кралски одликувања се доделуваат двапати годишно, на новогодишната ноќ и за роденденот на кралицата, кој се слави во јуни, иако таа е родена на 21 април 1926 година.

  Орденот на британската империја е витешко одликување на британската монархија доделувана на војници и цивили за унапредување на науката, уметноста, културата, волонтерската и хуманитарната работа и јавна, воена или цивилна акција.

  Latest Posts

  Шекеринска: Армијата се подмладува, рекорден интерес за прием

  Над илјада и 800 кандидати се пријавиле на објавениот оглас на Армијата за прием на професионални војници. Тие конкурираат за 200 места,...

  Општина Аеродром: Успешно реализирана крводарителска акција

  Успешно се спроведе крводарителската акција што денеска беше организирана во просториите на Општина Аеродром. Покрај вработените, крв даруваа и...

  Фото: Том Круз во Рим го снима седмото продолжение на хитот „Невозможна мисија“

  Холивудскиот актер Том Круз престојува во Рим каде го снима седмото продолжение од хит филмот „Невозможна мисија“ . 58...

  Неверојатниот рачен часовник на Надал

  Еден од најдобрите светски тенисер во историјата, неверојатниот Шпанец Рафаел Надал во неделата по 13 пат го подигна вредниот пехар од Ролан Гарос. 

  Don't Miss

  125 санкционирани возачи во Скопје во текот на вчерашниот ден

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (08.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на...

  Французи дале 6000 евра за маче, отпосле сфатиле дека купиле див ѕвер

  Брачна двојка од Ле Авр, Франција, поради измама завршила со милениче кое може да се покаже како доста опасно.

  Фудбалерот Ристовски победата на Македонија ја прослави со музика(видео)

  Стефан Ристовски, играчот на португалскиот клуб Спортинг Лисабон имаше голем придонес за пласманот во големото финале од плеј-офот за пласман на победата...

  Зголемувањето на казните за неносење маски, нема да даде ефект, смета Спасовски

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска информира дека неколку пати досега е отворено прашањето за зголемување на казните за неносење маски,...

  Прегазена 46-годишна жена на регионалниот пат кај Кадрифаково

  Четириест  и шестгодишна самохрана мајка С.С. од светиниколското село Кадрифаково утрово загина кога го преминувала регионалниот пат Штип – Свети Николе, откако...