КЗБ во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

Share This Post

 Комисијата
за
заразни
болести
ја
следи
состојбата
со
мајмунските
сипаници
во
светот,
како
и
препораките
на
Светската
здравствена
организација
кои
во
моментот
не
предвидуваат
ограничување
на
движење
на
луѓе
и
стока
во
рамки
на
земјите
каде
не
се
регистрирани,
изјави
за
МИА
портпаролот
на
Комисијата,
Злате
Мехмедовиќ.

Во
среда,
посочи
тој,
е
закажан
состанок
на
Комисијата,
а
една
од
точките
на
расправа
ќе
биде
состојбата
со
мајмунските
сипаници
во
светот
и
можноста
за
евентуално
пренесување
кај
нас
и
подготвеноста
на
системот
да
се
справи
со
евентуална
епидемија
или
пандемија
која
би
се
појавила
во
светот
и
кај
нас.


Што
ќе
се
дискутира
на
состанокот
на
Комисијата
за
заразни
болести
во
среда
ќе
информираме
по
неговото
завршување,
за
тоа
што
понатаму
планираме
да
спроведеме
како
активности
во
однос
на
тоа
системот
да
биде
што
поподготвен
за
евентуална
епидемија
која
би
можела
да
се
случи,
додаде
д-р
Мехмедовиќ.

spot_img

Related Posts

Бесими: Се наоѓаме во период кога една по друга следат три кризи

Министерот за финансии Фатмир Бесими гостува вечерва во дебатниот...

Владата и СОНК се договорија – 12% покачување за наставниците

Синдикатот за образование, наука и култура и Владата на...

Балканот не се препознава по укажувачи повеќе институции не доставуваат извештаи до антикорупциска

Иако многу институции имаат внатрешен систем за пријавување, тие...
- Advertisement -spot_img