Во Грција втор случај на лепра – надлежните велат нема потреба од загриженост

Share This Post

Во
болницата
во
градот
Патра,
хоспитализирана
е
65-годишна
жена
со
лепра,
објави
грчката
државна
телевизија
ЕРТ,
а
според
медиумите,
ова
воедно
е
и
втор
случај
на
лепра
во
државата,
јави
дописничката
на
МИА
од
Атина.

Според
ЕРТ,
жената
која
е
по
потекло
од
Албанија
е
изолирана
во
Клиниката
за
дерматологија,
а
во
болницата
се
преземени
сите
неопходни
мерки
за
спречување
на
ширењето
на
болеста.

Пред
неколку
дена,
грчките
медиуми
објавија
дека
случај
на
лепра
бил
регистриран
во
атинска
болница.

Професорот
по
микробиологија
во
конкретната
болница
Спирос
Пурнарас,
за
грчките
медиуми
го
потврди
случајот
и
рече
дека
повремено
постојат
случаи,
имало
и
во
2020
година
и
не
е
потребна
загриженост.

spot_img

Related Posts

Бесими: Се наоѓаме во период кога една по друга следат три кризи

Министерот за финансии Фатмир Бесими гостува вечерва во дебатниот...

Владата и СОНК се договорија – 12% покачување за наставниците

Синдикатот за образование, наука и култура и Владата на...

Балканот не се препознава по укажувачи повеќе институции не доставуваат извештаи до антикорупциска

Иако многу институции имаат внатрешен систем за пријавување, тие...
- Advertisement -spot_img