ВИДЕО: МНР на Бугарија Теодора Генчовска поднесува оставка од функцијата

Share This Post

Министерката
за
надворешни
работи
на
Бугарија
Теодора
Генчовска
пред

БТВ

изјави
дека
во
текот
на
денот
до
Собранието
ќе
ја
депонира
оставката
откако
дознала
дека
премиерот
Кирил
Петков
водел
паралелни
преговори
за
тоа
како
да
падне
ветото
за
Македонија.

Интервју
на
МНР
на
Бугарија
Теодора
Генчовска
за
Би-Ти-Ви

На
овие
средби
како
што
вели
таа
Петков
со
европски
лидери
разговарал
како
да
се
заобиколи
бугарското
вето
за
Република
Северна
Македонија.

„Министерството
за
надворешни
работи
е
совршена
институција.
По
секоја
средба
има
стенограми.
Тие
според
содржината
имаат
различна
класификација
и
по
потреба
може
да
се
покажат“,
рече
Генчовска.

Надворешната
политика
не
треба
да
зависи
од
политичките
партии“,
рече
Теодора
Генчовска.

spot_img

Related Posts

Владата и СОНК се договорија – 12% покачување за наставниците

Синдикатот за образование, наука и култура и Владата на...

Северна Кореја ги осуди САД поради исфрлањето на Русија од Советот за човекови права на ОН

Минатата недела Русија беше суспендирана од водечкото тело за...

Иновативната тутунска алтернатива IQOS две години присутна во Македонија

Иновативниот уред IQOS кој претставува помалку штетна алтернатива во однос на цигарите, веќе две години е присутен и на македонскиот пазар. Со појавата на овој електронски уред, возрасните пушачи кои не сакаат да се откажат од цигарите добија можност да се приклучат на големото семејство од над 21 милиони луѓе ширум светот кои кои го користат  овој систем за загревање развиен врз база на научни докази. Овој електронски уред го загрева, а не го согорува тутунот, при што се создава аеросол кој во себе содржи во просек 95 отсто помалку штетни и потенцијално штетни состојки во однос на чадот од цигарите. Со загревањето се задржува истото ниво никотин, но се елиминираат чадот, катранот, пепелта и други штетни состојки кои настануваат при процесот на согорување на цигарите. Пред две години, реномираната американска агенција за храна и лекови (ФДА) донесе одлука во која меѓудругото наведува и дека целосен премин од класичните цигари на IQOS ја намалува изложеноста на телото на штетни и потенцијално штетни материи. Уредот е резултат на работата и посветеноста на над 400 врвни научници и експерти ангажирани од Филип Морис, а инвестирани се повеќе од 7 милијарди долари. Овој иновативен уред е достапен на 71 пазар во светот. Повеќе за технологијата зад IQOS можете да дознаете на: PMI Science | Philip Morris International. Компанијата ФМТКП е заедничка компанија на Филип Морис интернешнл и Тутунскиот комбинат Прилеп основана во 2014 година.

Спасовски: Руските дипломати се протерани поради излегување надвор од нивниот дипломатски мандат

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во дебатниот магазин...

Бесими: Се наоѓаме во период кога една по друга следат три кризи

Министерот за финансии Фатмир Бесими гостува вечерва во дебатниот...
- Advertisement -spot_img