И Оливер Спасовски почна сам да се снима – МВР праќа готови текстови без да ги покани новинарите

Share This Post

Министерот
за
внатрешни
работи
Оливер
Спасовски
во
полицискиот
центар
„Ѓорче
Петров“
заедно
со
заменик
шефот
на
Мисијата
на
Амбасадата
на
Чешка
присуствуваа
на
промоција
на
возила,
но
без
да
ги
повикаат
медиумите.

Подоцна
до
медиумите
беше
испратен
готов
текст,
со
изјава
од
министерот,
инсерти
и
фотографии.
Пред
неполни
два
месеци
Царинската
управа
исто
така
славеше
30
години
без
да
ги
повика
медиумите.

Претходно,
иако
повикани
на
настан
од
Министерството
за
транспорт
и
врски
пристап
за
снимање
добија
само
владините
сниматели
и
фотографи.
ЗНМ
и
ССНМ
неколку
пати
досега
реагираа
дека
владините
прес-служби
не
смеат
да
имаат
предност
пред
медиумските
екипи.

ТВ21
побара
одговор
од
МВР
зошто
на
денешниот
настан
не
беа
поканети
медиумите.

spot_img

Related Posts

Владата и СОНК се договорија – 12% покачување за наставниците

Синдикатот за образование, наука и култура и Владата на...

Северна Кореја ги осуди САД поради исфрлањето на Русија од Советот за човекови права на ОН

Минатата недела Русија беше суспендирана од водечкото тело за...

Иновативната тутунска алтернатива IQOS две години присутна во Македонија

Иновативниот уред IQOS кој претставува помалку штетна алтернатива во однос на цигарите, веќе две години е присутен и на македонскиот пазар. Со појавата на овој електронски уред, возрасните пушачи кои не сакаат да се откажат од цигарите добија можност да се приклучат на големото семејство од над 21 милиони луѓе ширум светот кои кои го користат  овој систем за загревање развиен врз база на научни докази. Овој електронски уред го загрева, а не го согорува тутунот, при што се создава аеросол кој во себе содржи во просек 95 отсто помалку штетни и потенцијално штетни состојки во однос на чадот од цигарите. Со загревањето се задржува истото ниво никотин, но се елиминираат чадот, катранот, пепелта и други штетни состојки кои настануваат при процесот на согорување на цигарите. Пред две години, реномираната американска агенција за храна и лекови (ФДА) донесе одлука во која меѓудругото наведува и дека целосен премин од класичните цигари на IQOS ја намалува изложеноста на телото на штетни и потенцијално штетни материи. Уредот е резултат на работата и посветеноста на над 400 врвни научници и експерти ангажирани од Филип Морис, а инвестирани се повеќе од 7 милијарди долари. Овој иновативен уред е достапен на 71 пазар во светот. Повеќе за технологијата зад IQOS можете да дознаете на: PMI Science | Philip Morris International. Компанијата ФМТКП е заедничка компанија на Филип Морис интернешнл и Тутунскиот комбинат Прилеп основана во 2014 година.

Спасовски: Руските дипломати се протерани поради излегување надвор од нивниот дипломатски мандат

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во дебатниот магазин...

Бесими: Се наоѓаме во период кога една по друга следат три кризи

Министерот за финансии Фатмир Бесими гостува вечерва во дебатниот...
- Advertisement -spot_img